Minimum formalności, brak zabezpieczeń, decyzja w kilka minut, pieniądze tego samego dnia na koncie – to tylko nieliczne zachęty banków w zakresie szybkich kredytów i pożyczek dla firm. Oferty różnią się jednak szczegółami i często się zmieniają. Dlatego decydując się na tego rodzaju finansowanie, warto dokładnie prześledzić tego rodzaju propozycje. Sprawdziliśmy, co dziś proponują banki, na jakich warunkach i czym poszczególne produkty wyróżniają się na tle konkurencji.
Autor: Dorota Siudowska-Mieszkowska
.
Firmy, które doświadczają ataku hakerskiego, wycieku danych lub innego cyberprzestępczego działania i nie są na taką katastrofę przygotowane w większości upadają. Zabezpieczenia, które byłyby w stu procentach pewne – nie istnieją. Dlatego każda firma stale powinna zwiększać świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród swoich pracowników. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko wycieku, włamania czy wykradzenia danych, a co za tym idzie – utraty ciągłości pracy, szkód wizerunkowych i strat finansowych.
Zmiany prawnopodatkowe, których ostatnio nie brakowało, i których znów możemy spodziewać się w 2020 roku, nawet jeśli docelowo ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej, zawsze
są wyzwaniem dla działów finansowo-księgowych. Nowe rozwiązania to nie tylko uproszczenia w sprawozdawczości księgowo-podatkowej, ale też większe obowiązki administracyjno-księgowe, wzmożone kontrole i sankcje za błędy w rozliczeniach. Warto zatem wiedzieć, co się zmieniło i co się zmieni.
Banki prześcigają się w zakresie dodatkowych i unikalnych usług, jakie mogą zaproponować klientom. Popularnością cieszą się systemy do generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), terminale płatnicze, usługi doradcze. Sprawdziliśmy, jakie interesujące rozwiązania mogą znaleźć aktualnie w bankach małe i średnie przedsiębiorstwa.
Zmiany w zakresie działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych są szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wyeliminowała bowiem ograni- czenia terytorialne. Dzięki temu MŚP nie muszą przenosić się do poszczególnych stref i inwestować z dala od swojego obszaru działania, ale mogą liczyć na pomoc publiczną bez względu na miejsce ulokowania inwestycji. Jednocześnie zmienione zostały zasady, na podstawie których przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienia podatkowe.
Nowe technologie w coraz większym stopniu wkraczają w codzienne działania zarówno firm, jak i konsumentów. Prowadzi to do jeszcze szyb- szego rozwoju mobilności i powszechnej cyfryzacji codziennych działań. Dlatego przedsiębiorstwa coraz śmielej korzystają z możliwości, jakie daje w biznesie digitalizacja.
Z rozwiązań CRM i business analytics korzysta ponad 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw na świecie – wynika z badań IDC na zlecenie SAP. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce również coraz częściej interesują się systemami służącymi do zarządzania relacjami z klientem, jednak cały czas w firmach dominują notatki i arkusze kalkulacyjne
W trzecim kwartale 2018 roku tempo wzrostu produk- tu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 4,6%, czyli mniej niż w czterech wcześniejszych kwartałach. Pomimo niższej dynamiki wzrostu gospodarczego utrzymuje się korzystna koniunktura makroekonomiczna. Po raz pierwszy jednak w tym roku tempo wzrostu gospodarczego ukształtowało się na poziomie poniżej 5% – wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).
Dla małych i średnich firm w 2018 roku ogromne znaczenie miało wejście w życie pakietu pięciu ustaw, czyli Konstytucji Biznesu. To jednak nie wszystko. Zmian, które wpłynęły na codzienność przedsiębiorców, było dużo więcej.
Oferta banków dla firm dynamicznie się zmienia. Banki wprowadzają już nie tylko nowe rachunki, w ramach których deklarują coraz więcej za 0 zł, ale też zachęcają usługami dodatkowymi, takimi jak przygotowanie strony www i wizytówek, czy możliwość samodzielnego otwarcia sklepu inter- netowego z poziomu bankowości elektronicznej. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania można znaleźć aktualnie w bankach.