Począwszy od 1 stycznia 2019 r., dla firm nabywających samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego zmieniły się zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków wynikających z czynszów leasingowych. Obecnie przedsiębiorca może je nadal odliczać od podstawy opodatkowania, ale tylko do wysokości wynikającej z proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu. Jakie są konsekwencje tych zmian?
Autor: Piotr Mieszkowski
Dziennikarz prasy branżowej związany w swojej karierze m.in. z magazynem Press oraz Polską Izbą Paliw Płynnych. Skuteczny i dociekliwy analityk tworzący wartościowe materiały biznesowe.
Stworzenie wypożyczalni samochodów dostawczych lub specjalistycznych to bardzo kosztowny biznes. Jednak z uwagi na fakt, że wiele firm, a także osób prywatnych woli wypożyczyć samochód dostawczy bądź osobowego vana, to coraz bardziej intratny interes. Kiedy lepiej kupić dostawcze auta i budować flotę, a kiedy korzystniej jest je wynająć, zamawiając usługi? Sprawdziliśmy to.
Nowe przedsiębiorstwa, nieposiadające wcześniej własnej floty pojazdów i niezatrudniające fleet managera, pomoc w tworzeniu pierwszego własnego parku samochodów znajdą bezpośrednio u importerów aut. Wielu z nich oferuje kompleksowe programy: finansowe, serwisowe i ubezpieczeniowe, a także zarządzanie flotą pod jednym dachem. Warto rozważyć oferty mocnych graczy rynkowych.
Blisko 70% osób w wieku 36-45 lat jest zdania, że wygląd i aranżacja miejsca pracy ma dla nich znaczenie. Z kolei 40% twierdzi, że ma to wpływ także na efektywność działania. Bez wątpienia lepiej i wydajniej pracujemy w komfortowych warunkach i estetycznej przestrzeni. Jakie powinno być nasze miejsce pracy? Pokazujemy nasz wybór oraz trendy w nowoczesnych biurowcach.
Car sharing to sposób wynajmu samochodów prosto z ulicy. Usługa ta jest coraz bardziej popularna, a firmy oferujące tego typu wynajem aut rozmnażają się jak grzyby po deszczu. Jest to usługa adresowana do tych, którzy nie posiadają własnego samochodu, a zdarza im się, że potrzebują auta, czasem na bardzo krótko. W efekcie samochody do wynajmu na minuty, a nawet elektryczne skutery, zaczynają zalewać centra polskich miast oraz popularne punkty i główne ulice. Car sharing ma zalety, ale także wady. Jakie?
Agencje pracy tymczasowej oraz agencje rekrutacyjne powstały i wciąż się rozwijają, ponieważ szeroko rozumiany rynek potrzebuje tego typu usług. Oznacza to, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o to, kto może korzystać z usług takich agencji. Firmy, niezależnie od tego, jakiej są wielkości, w jakiej branży działają, czy jaki kapitał u nich przeważa, mogą zwracać się do agencji zawsze wtedy, kiedy mają potrzebę dodatkowego personelu.
W XXI w., gdy większość pracy wykonuje się przez internet i telefon, a smartfonowe baterie rozładowują się szybciej niż byśmy tego
oczekiwali, posiadanie chociażby małego biura z możliwością podłączenia się do prądu jest wręcz niezbędne.