
Czerwiec 2018
Prezentujemy drugi numer czasopisma „MŚP Biznes”, będącego odpowiedzią na potrzeby polskich przedsiębiorców. Na stronach magazynu znajdziesz artykuły z tematyki zarządczej oraz rozstrzygnięcia bieżących i istotnych dla naszych czytelników dylematów. To tytuł, który stanie się wartościowym wsparciem w Twoich działaniach zawodowych.
W niniejszym wydaniu skupiamy się na następujących kwestiach:
- Czy car sharing sprawdzi się w Polsce?
- Marketing automation w MŚP
- Doradztwo finansowe jako wsparcie dla małych i średnich firm
- Strategia sprzedaży, czyli pierwszy krok do sukcesu
- Finansowanie inwestycji ze źródeł zewnętrznych
- Budowanie marki osobistej - połączenie zarządzania i przywództwa
- Od kiedy przysługuje ochrona prawa do firmy?
Budowanie marki osobistej – połączenie zarządzania i przywództwa
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Bądź liderem a nie szefem – budowanie marki osobistej od podstaw jako jeden z filarów sukcesu Twojego i Twojej firmy”. Autorka przywołuje rozróżnienie na lidera i menedżera, podkreślając, że nie są to role, które występują osobno. Przywództwo powinno iść w parze z zarządzaniem. Należy tu brać pod uwagę cztery cechy: wizja, dyscyplina, pasja i sumienie. Jak przekładają się one na budowanie marki osobistej, dowiesz się z opracowania Ewy Diczew.
Finansowanie inwestycji ze źródeł zewnętrznych
Tłumaczymy również, dlaczego przedsiębiorcy z małych i średnich firm powinni rozważyć finansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych. W przypadku planowania inwestycji w środki trwałe przedsiębiorcy mogą wybierać między leasingiem, a kredytem inwestycyjnym, co zależy przede wszystkim od rodzaju majątku, który planuje nabyć przedsiębiorca. Eksperci radzą, „by zwrócić uwagę na wielkość firmy, jej sytuację finansową, koszt finansowania, przedmiot inwestycji. Warto również zastanowić się, w jakim czasie ma nastąpić zakup”. Więcej szczegółów na temat finansowania inwestycji znajdziesz w artykule pt. „Finansowanie inwestycji – kredyt czy leasing”.
Czy car sharing sprawdzi się w Polsce?
W rozmowie z Beatą Konecką Wiceprezes Zarządu ING Leasing, Radosławem Kuczyńskim, Prezesem Europejskiego Funduszu Leasingowego oraz Marcinem Balickim, Prezesem Millenium LeasinG poruszamy temat leasingu i elektromobilności w Polsce oraz kierunku, w którym się one rozwijają. Wskazują oni na problem, którym jest wysoka cena samochodów elektrycznych w naszym kraju oraz wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się firmy leasingowe. Z rozmowy dowiesz się też, czy w Polsce istnieją szanse na rozwój car sharingu. Eksperci wskazują, że car sharing to wielostronny model biznesowy, który może istnieć w partnerskiej relacji z leasingiem.
Marketing automation w MŚP
W niniejszym wydaniu zwracamy uwagę na fakt, że małe i średnie firmy często rezygnują z działań marketingowych, przez co wiele tracą w stosunku do konkurencji. Przydatne bywają jednak narzędzia z zakresu marketing automation, czyli grupa działań prowadzonych z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania usprawniającego procesy marketingowo-sprzedażowe. Marketing automation wykorzystywane są w obszarze B2B I B2C - w sklepach e-commerce dla klienta końcowego.
Strategia sprzedaży, czyli pierwszy krok do sukcesu
Strategia sprzedaży powinna być zgodna z wizją oraz strategią biznesową firmy. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania i postrzegania jako proces opierający się na analizach rynku i konkurencji. Właściwa strategia sprzedaży decyduje o rozwoju przedsiębiorstwa, zwiększa efektywność i przychód firmy oraz jest przydatna w mierzeniu skuteczności działań. Na co jeszcze wpływa jej wprowadzenie i czy może być zastosowana w każdej firmie, wyjaśnia dr n. ekon. Agnieszka Grostal.
Od kiedy przysługuje ochrona prawa do firmy?
Prezentujemy artykuł pt. „Ochrona prawa do firmy”. Autorzy przywołują definicję firmy zgodną z art. 434 Kodeksu cywilnego: „firmę posiada każda osoba fizyczna, która z prowadzeniem działalności gospodarczej nie musi mieć nawet nic wspólnego. Dla każdego człowieka firmą jest jego imię i nazwisko. Prowadzący działalność gospodarczą lub zawodową – tzn. przedsiębiorca – zobligowany jest do występowania pod firmą, następnie k. c. jednoznacznie wskazuje, iż osoba prawna także posiada firmę, za którą uważana jest jej nazwa”. Wiele osób uważa, ochrona prawna działa już od rejestracji spółki, co jednak okazuje się nieprawdą, ponieważ ochrona prawa do firmy staje się aktywna w chwili użycia firmy po raz pierwszy w obiegu gospodarczym. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule!
Doradztwo finansowe jako wsparcie dla małych i średnich firm Omawiamy także doradztwo finansowe dla małych i średnich przedsiębiorców. Dorota Siudowska-Mieszkowska wskazuje na możliwość korzystania z usług domu maklerskiego oraz podpowiada, o czym pamiętać decydując się na takie usługi. Doradztwo finansowe ma szeroki zakres, przykładowo jeden dom maklerski może być skoncentrowany na pomnażaniu pieniędzy, inny zaś na pozyskiwaniu dofinansowania. Temat ten został omówiony w tekście pt. „Doradztwo finansowe może być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw”.
- Dorota Siudowska-Mieszkowska
- 13 października 2018
- Karolina Rząsa
- 13 października 2018
- Andrzej Sugajski
- 13 października 2018
- Redakcja MŚP Biznes
- 13 października 2018
- Redakcja MŚP Biznes
- 13 października 2018
- Redakcja MŚP Biznes
- 13 października 2018
- Redakcja MŚP Biznes
- 13 października 2018
- Marcin Kryska
- 13 października 2018
- Redakcja MŚP Biznes
- 13 października 2018
- Julian Wypasek
- 13 października 2018
- Maciej Gawlik
- 13 października 2018
- Agnieszka Grostal
- 13 października 2018
- Aleksandra Jasinowicz , Artur Cichocki
- 13 października 2018
- Violetta Wełnicka
- 13 października 2018
- Nina Rybińska – Kurek
- 13 października 2018
- Kinga Janus
- 13 października 2018
- Dorota Siudowska-Mieszkowska
- 13 października 2018