Kluczem do sukcesu może stać się systemowe podejście do budowania relacji rynkowych i wykorzystanie idei marketingu relacji. Nie chodzi o podążanie za kolejną modą marketingową i chwytnym sloganem, a raczej o pełne wykorzystanie już stosowanych narzędzi marketingowych i sprzedażowych,
ich przeformatowanie i uzupełnienie braków.
W artykule postaram się w skrótowy sposób przedstawić podstawowe założenia marketingu partnerskiego w kontekście systemowego podejścia do budowania relacji.
Słabości i zagrożenia, z jakimi dziś się borykamy
Działania budujące lojalność klientów i sprzyjające powstawaniu długotrwałych relacji są często prowadzone w sposób chaotyczny, okazjonalny, zwłaszcza w przedsiębiorstwach, które nie posiadają rozbudowanych struktur marketingowo-sprzedażowych.
Tam, gdzie nie ma systemowego podejścia do budowania relacji, możemy zaobserwować następujące prawidłowości:
- Budowanie relacji w sposób akcyjny, krótkoterminowy.
- Relacje uzależnione od indywidualnych działań osób mających styczność z klientem.
- Działania zazwyczaj oddolne, na rzecz wybranych klientów, często bez efektu synergii.
- Brak mierników efektywności działań relacyjnych i marketingowych wspierających sprzedaż.
- Częściowe niedostosowanie i niepełne wykorzystanie narzędzi IT (np. CRM) i www jako platformy komunikacji.
- Silosowe podejście do pozyskania i obsługi klienta, które często przeradza się w konflikt między działami sprzedaży i marketingu.
Utrzymywanie takiego stanu rzeczy przez dłuższy okres może negatywnie wpływać na wolumeny sprzedaży, zwiększać rotację klientów i w efekcie hamować rozwój firmy.
Z jakim ryzykiem możemy mierzyć się w długim okresie
Każde z niżej wymienionych zjawisk występuje z różnym nasileniem w większości firm, niezależnie od skali ich działania, ale ich kumulacja i długookresowy charakter mogą mieć katastrofalne skutki dla przedsiębiorstwa.
- Niepotrzebne utraty klientów.
- Niepełne wykorzystanie potencjału klientów,
- brak synergii.
- Nieefektywne wydawanie środków finansowych.
- Brak więzi komunikacyjnej z klientem.
- Marketing masowy zamiast spersonalizowanego, a co za tym idzie – mniejsza efektywność działań wspierających sprzedaż.
- Jeżeli większość z wymienionych zjawisk występuje w firmie od dłuższego czasu, bardzo prawdopodobne, że bez uruchomiania działań naprawczych trudno będzie je zahamować i odwrócić trend.
Jak przeprowadzić zmiany?
Żeby zmiany były adekwatne do sytuacji w firmie i co najważniejsze skuteczne, konieczna jest pogłębiona analiza klientów i sprzedaży oraz nowe spojrzenie na działania marketingowe, które obecnie mogą być realizowane rutynowo, bez kontrolowania ich efektywności. W następnej kolejności ważne jest określenie braków w sferze relacyjnej. I wreszcie należy wdrożyć narzędzia ułatwiające budowanie relacji.
Proponowana ścieżka postępowania przy wprowadzaniu systemu zarządzania relacjami:
- Pogłębiona analiza klientów.
- Nowe spojrzenie na dotychczasowe działania marketingowe i transformacja działań w kierunku marketingu partnerskiego.
- Uzupełnienie modelu relacyjnego o działania budujące relacje w zależności od ich rodzaju (np. relacje osobiste).
- Program partnerski dla klientów jako narzędzie pozwalające na systemowe budowanie relacji w długim okresie.
- Spersonalizowana komunikacja z klientem jako jeden z istotniejszych elementów budowania więzi z klientem.
- Systemowe podejście do budowania relacji, a więc zintegrowanie elementów związanych ze sprzedażą i marketingiem, oraz realizowanie działań z tego zakresu zgodnie z określonym planem, budżetem, z wykorzystaniem narzędzi IT.
Analiza klientów – fotografia stanu obecnego
Przeprowadzenie analizy klientów pozwoli na uzyskanie informacji ilościowych i jakościowych.

- Określenie profilu klienta.
Przede wszystkim konieczne jest określenie profilu klienta, ponieważ inaczej relacje buduje się z klientem B2B, a inaczej z klientem B2C. Na poniższym grafie (patrz rys. 1) zaprezentowano podstawowe różnice w sile oddziaływania poszczególnych elementów na klienta B2B i klienta B2C. - Identyfikacja wewnętrznych i zewnętrznych źródeł informacji o klientach oraz braków informacyjnych.
Być może, dysponujemy wyłącznie danymi transakcyjnymi i nie posiadamy usystematyzowanej wiedzy o innych aspektach działalności klientów. Często korzystamy jedynie z wewnętrznych źródeł, takich jak systemy transakcyjne lub opinie służb handlowych. Nie są realizowane badania preferencji i satysfakcji klientów. - Charakterystyka ilościowa, wartościowa, marżowa, branżowa, produktowa.
- Zidentyfikowanie kluczowych klientów.
Ta grupa klientów będzie szczególnie istotna jako podstawowy adresat działań relacyjnych. - Audyt prowadzonych marketingowych działań relacyjnych.
Ma on na celu przede wszystkim identyfikację już prowadzonych działań pod kątem ich słabych i mocnych stron, z uwzględnieniem efektywności kosztowej. Warto spojrzeć na relacje w szerszym kontekście, zgodnie z ich podziałem przedstawionym w punkcie „Uzupełnienie modelu relacyjnego – rodzaje relacji”. - Audyt procesu komunikacji z klientem.
Odpowiednia komunikacja jest jednym z ważniejszych elementów budujących więź. Często ten element jest zaniedbywany. - Identyfikacja słabych i mocnych stron w każdym z wyżej wymienionych obszarów i wnioski jak wyeliminować słabości.
Marketing tradycyjny vs marketing partnerski – nowe spojrzenie
Po analizie klientów możemy przejść do wytycznych związanych z transformacją marketingu tradycyjnego w kierunku marketingu partnerskiego.
W marketingu i sprzedaży tradycyjnej ważne są1:
- Wielkość zasobów firmy.
- Koncentracja na obsłudze segmentów.
- Maksymalizacja udziału w rynku.
- Zarządzanie kosztami i rozwój produktu lub rynku.
- Marketing masowy i „produkcja” masowa.
- Sprzedaż tego, co jest produkowane.
- Inwestowanie w infrastrukturę i usługi.
Takie podejście nie jest oczywiście podejściem złym samym w sobie. Gorzej, kiedy skoncentrowani na wymienionych elementach, tracimy faktyczny kontakt z klientami, a w marketingu partnerskim to właśnie pojedynczy klient jest wartością najważniejszą.
Wprowadzanie do bieżącej działalności firmy aspektów związanych z marketingiem partnerskim bezpośrednio wspierającym sprzedaż można rozpocząć od kilku wymienionych działań czy kierunków działań:
- Opracowanie listy klientów wraz z określeniem „opłacalności partnerstwa” liczonym jako np. marżowość, generowane obroty, powtarzalność zakupów, okres współpracy itp.
- Koncentracja na indywidualnych klientach, zwłaszcza z grupy klientów strategicznych, z którymi budowanie partnerskich relacji jest wysoce opłacalne.
- Sukcesywne określanie udziału najważniejszych klientów w łącznej wartości sprzedaży i dążenie do tego, żeby udział ten rósł.
- Masowa personalizacja i indywidualizacja podejścia do klienta, łańcuch partnerstwa, w którym klient wybiera atrybuty produktu czy usługi.
- Klient dostaje to, co zamawia, nawet jeżeli część produktów nie jest produkowana przez firmę.
- Inwestowanie w wiedzę o klientach i w narzędzia ułatwiające procesy obsługi klienta...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem